Przychodnia realizuje następujące programy profilaktyczne dla mieszkańców gminy Wodzisław finansowane z budżetu gminy Wodzisław:
Program profilaktyki zakażeń meningokokowych
Program jest pierwszym programem profilaktycznym w Gminie Wodzisław finansowanym przez gminę i będzie realizowany w latach 2016-2018 i ewentualnie kontynuowany w latach następnych. W ramach programu szczepione są dzieci w wieku 16-18 miesięcy oraz młodzież z VI klasy szkoły podstawowej. Szczepione będą dzieci według roczników. Co roku szczepiony będzie kolejny rocznik. Populacja kwalifikująca się do udziału w programie: dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Wodzisław, dzieci z poza terenu Gminy Wodzisław związane z gminą poprzez uczęszczanie do szkół podstawowych znajdujących się na terenie gminy oraz dzieci z roczników objętych szczepieniem których rodzice złożyli deklarację zapisu do Gminnego Ośrodka Zdrowia w Wodzisławiu.
W ramach programu wykonywane jest badanie lekarskie oraz szczepienie szczepionką przeciw meningokokom typ C w Ośrodku Zdrowia w Wodzisławiu, ul. Ariańska 12.
Program szczepień profilaktycznych przeciwko grypie dla mieszkańców gminy Wodzisław w wieku 65 lat i więcej
Zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusami grypy wśród mieszkańców gminy Wodzisław w wieku 65 lat i więcej.
Cele szczegółowe:
- Zmniejszenie zapadalności na grypę i infekcje grypopochodne wśród mieszkańców w wieku powyżej 65 lat
- Zmniejszenie liczby zgonów i hospitalizacji w wyniku grypy i jej powikłań w populacji docelowej
- Zwiększenie wiedzy mieszkańców gminy na temat zagrożeń dla zdrowia związanych z grypą oraz możliwości zapobiegania tej jednostce chorobowej
- Wzrost świadomości zdrowotnej mieszkańców w zakresie potrzeby szczepień przeciw grypie
- Zwiększenie liczby osób stosujących szczepienia przeciw grypie.
Adresaci Programu:
- Program będzie skierowany do osób w wieku 65 lat i więcej, zamieszkałych na terenie Gminy Wodzisław, u których nie występują przeciwskazania do szczepienia.
Ponadto Gminny Ośrodek Zdrowia w Wodzisławiu realizuje programy profilaktyczne finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia:
Program profilaktyki gruźlicy
- Skierowany do osób dorosłych, zapisanych do pielęgniarki poz zatrudnionej w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Wodzisławiu, którzy nie posiadają w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym - w szczególności:
- Osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą lub
- Osoby, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności usposabiających: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny
Program CHUK (Choroby układu krążenia)
- Do udziału w programie zapraszamy osoby od 35 do 65 r.ż.
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:
- Które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat
- Obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
- Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.
Bliższe informacje są udzielane w miejscu, rejestracja, punkt szczepień Gminnego Ośrodka Zdrowia w Wodzisławiu:
ul. Ariańska 12
28-330 Wodzisław
tel. 572-908-160, 572-908-164