Pierwsze badanie noworodka następuje po urodzeniu, jest oceniane za pomocą skali Apgar(0-10 pkt). Ocenie poddawana jest akcja serca, oddech, napięcie mięśni, odruchy, barwa skóry.
Badanie bilansowe 2-latka obejmuje:
Zmierzenie wzrostu i wagi oraz ich ocenę w oparciu o siatki centylowe (czyli porównanie z danymi populacyjnymi)
Dokładne badanie pediatryczne
Ocenę rozwoju psychomotorycznego
Ocenę słuchu, reakcji słuchowych, rozwoju mowy i czynników ryzyka uszkodzenia słuchu
Pomiar ciśnienia
Ocenę wykonania szczepień ochronnych.
Badanie bilansowe 4-latka obejmuje:
Ocenia się także rozwój społeczny dziecka i zwraca uwagę na zaburzenia statyki ciała.
Badanie bilansowe 6-latka obejmuje:
Badanie pod względem dojrzałości szkolnej. Lekarz może stwierdzić czy dziecko nie ma problemów z mówieniem, nie jest nadpobudliwe lub wycofane, nie ma wad postawy, czy może uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego.
Badanie bilansowe 10-latka obejmuje:
Ocenę stanu rozwoju dziecka pod względem fizycznym oraz przystosowania do warunków szkolnych. Ze względu na dojrzewanie organizmu w tym okresie dziecko badane jest w kierunku wad postawy i w razie potrzeby kierowane na gimnastykę korekcyjną. W tym wieku można także wykryć wczesne objawy chorób takich jak otyłość czy nadciśnienie, dlatego lekarz zbiera wywiad dotyczący żywienia dziecka i sposobu spędzania przez nie wolnego czasu.
Badanie bilansowe 14-latka obejmuje:
Badanie antropometryczne, ocenę słuchu i wzroku. Lekarz w poradni bada dojrzewanie płciowe, tarczycę, układ ruchu, jamę ustną i skórę. Również zwraca się uwagę na sytuację emocjonalną i rodzinną dziecka.
Badanie bilansowe 18-latka obejmuje:
Ocenę w jakim stanie zdrowia młody człowiek wchodzi w dorosłość. Badanie to jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na ocenę perspektyw zawodowych i prokreacyjnych. W końcowej ocenie stanu zdrowia powinny być zawarte informacje na temat ewentualnych ograniczeń dotyczących przyszłego zawodu.
Bilansowe badania okresowe dla osób dorosłych
Zestaw wystandaryzowanych badań realizowanych w ramach profilaktyki chorób przewlekłych przeznaczony dla całej populacji objętej opieką świadczeniodawcy realizującego świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie POZ PLUS, wykonywany raz na pięć lat, w pięcioletnich grupach wiekowych od 20 do 65 roku życia
Bilans podstawowy:
Wywiad medyczny w oparciu o zunifikowany kwestionariusz bilansowy
Badanie przedmiotowe
Pomiary: wzrost, masa ciała, BMI, ciśnienie tętnicze krwi, tętno
Zakres bilansu podstawowego oraz dodatkowe badania diagnostyczne w zależności od wskazań klinicznych i wieku pacjenta (ze zdefiniowanego katalogu: ALT (AlAT), AST (AspAT), TSH, FT4, FT3, EKG, Usg jamy brzusznej, USG piersi, USG tarczycy i przytarczyc, PSA, USG gruczołu krokowego, RTG klatki piersiowej (KLP), Kreatynina, Kwas moczowy, Densytometria)
Status zdrowotny
Zasadniczym celem badań bilansowych jest identyfikacja pacjentów zdrowych i potencjalnie chorych (stratyfikacja populacji), w celu umożliwienia zarządzania liczbą i typem usług przewidzianych dla danej grupy pacjentów.
Po przeprowadzeniu badania przedmiotowego i podmiotowego oraz wskazanej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej następuje ocena stanu zdrowia w zakresie ryzyka wystąpienia choroby przewlekłej.
Pacjent kwalifikowany jest do określonej grupy o statusie zdrowotnym:
1.Zdrowy - bez czynników ryzyka
2.Zdrowy (bez objawów) z czynnikami ryzyka
3.Chory przewlekle (aktualnie bez objawów) - stabilny
4.Chory przewlekle (aktualnie z objawami) - wymagający stabilizacji
Godziny pracy
Poniedziałek
-
Wtorek
-
Środa
-
Czwartek
-
Piątek
-
GOZ w Wodzisławiu współfinansowany ze środków Funduszy Europejskich i EFZ.