STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
SPIS TREŚCI
- Postanowienia ogólne
- Słownik pojęć i objaśnień stosowanych w dokumencie ,,Standardy ochrony małoletnich”
- Zasady rekrutacji personelu
- Katalog zachowań niedozwolonych
- Zasady dobrego kontaktu personelu z dzieckiem
- Procedury i zasady podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego pacjenta
- Zasady ochrony danych osobowych oraz wizerunku małoletniego w placówce
- Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania Standardów
- Zasady korzystania z urządzeń z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi oraz utrwalonymi w innej formie
- Postanowienia końcowe
- Postanowienia ogólne
Standardy Ochrony Małoletnich opracowane i wdrożone w Gminnym Ośrodku Zdrowia
w Wodzisławiu u. Ariańska 12, 28-330 Wodzisław, NIP 656 18 30 417, REGON 290681771 (GOZ w Wodzisławiu) Obowiązek wynikający z Ustawy z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.
Podstawy prawne Polityki ochrony dzieci
Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526 z późn. zm.).
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483
z późn. zm.).
Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzecznik Praw Pacjenta (t.j. Dz.
U. z 2023 r. poz. 1545).
Ustawa z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 292).
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 633
z późn. zm.).
Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1731 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2702 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym.
Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2123).
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1249).
Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 31 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 z póżn. zm.).
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1375 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 447 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606).
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1550 z późn. zm.).
- Słownik pojęć i objaśnień stosowanych w dokumencie ,,Standardy ochrony małoletnich”
- Standardy Ochrony Małoletnich – to zasady wprowadzane w instytucjach, organizacjach, placówkach, które świadczą usługi na rzecz dzieci, pracują z dziećmi i/lub w których dzieci przebywają bez opieki rodziców/opiekunów prawnych (oświata, placówki pobytu stałego, turystyka, pomoc humanitarna etc.) w celu ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
- Dziecko /małoletni/ - każda osoba do ukończenia 18 roku życia
- Placówka ochrony zdrowia - Przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, w którym udziela się ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej również dzieciom.
- Kierownik – osoba decyzyjna w każdym obszarze działalności placówki
- Krzywdzenie dziecka - to każde działanie lub bezczynność jednostek, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, który deprymuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój.
- Personel – pracownik placówki medycznej świadczący pracę bez względu na formę zatrudnienia ( umowa o pracę, umowa cywilno - prawna, kontrakt, wolontariat), która
z racji wypełnianych zadań ma lub może mieć kontakt z małoletnimi. - Opiekun dziecka - opiekun prawny dziecka, zgodnie z Ustawą o świadczeniach rodzinnych, to pełnoletnia osoba, która rzeczywiście opiekuje się dzieckiem, bez obowiązku ustawowego i wystąpiła do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka.
- Zatrudnienie – nawiązanie współpracy z osobą na podstawie dowolnej umowy (umowa o pracę, kontrakt, u c p i inne formy)
- Dane osobowe dziecka – informacje umożliwiające identyfikację.
- Zasady rekrutacji personelu
Zasady przeprowadzania bezpiecznej rekrutacji osób zatrudnianych w GOZ w Wodzisławiu
1. Placówka musi zadbać, aby osoby przez nią zatrudnione (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie, kontraktu oraz stażyści, praktykanci) były dla dzieci bezpieczne. Aby sprawdzić powyższe, w tym stosunek osoby zatrudnianej do dzieci i podzielania wartości związanych z szacunkiem wobec nich oraz przestrzegania ich praw, placówka może żądać danych (w tym dokumentów) dotyczących:
a. wykształcenia,
b. kwalifikacji zawodowych,
c. przebiegu dotychczasowego zatrudnienia kandydata/kandydatki.
W każdym przypadku placówka musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez nią zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Placówka powinna zatem znać:
a. imię (imiona) i nazwisko,
b. datę urodzenia,
c. dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
2. Placówka zobowiązana jest do sprawdzania osób zatrudnianych lub wykonujących swoje obowiązki na innej podstawie prawnej (w tym wolontariuszy, stażystów) w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (Rejestr z dostępem ograniczonym) oraz
w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
Obowiązek dotyczy wprost działalności związanej z leczeniem małoletnich i nie ogranicza się wyłącznie do osób bezpośrednio i stale pracujących z dziećmi. Obowiązek ten odnosi się do wszystkich zawodów medycznych, w tym zawodów pomocniczych oraz praktykantów
i stażystów.
Wydruk z Rejestru należy przechowywać w aktach osobowych pracownika lub w ramach analogicznej dokumentacji dotyczącej osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną.
Rejestr dostępny jest na stronie: rps.ms.gov.pl.
Aby sprawdzić osobę w Rejestrze placówka potrzebuje następujących danych kandydata/ kandydatki:
a. imię i nazwisko,
b. data urodzenia,
c. pesel,
d. nazwisko rodowe,
e. imię ojca,
f. imię matki.
3. Weryfikacji niekaralności dokonuje się poprzez pobranie od kandydata informacji
z rejestru karnego (w Polsce jest to Krajowy Rejestr Karny) o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r., poz. 172 oraz z 2022 r., poz. 2600) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Kandydaci, którzy posiadają obywatelstwo inne niż polskie, powinni przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa swojego obywatelstwa, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla
ww. celów.
Kandydaci – niezależnie od obywatelstwa – powinni pod rygorem odpowiedzialności karnej składać również oświadczenie o państwie/państwach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, a ponadto równoległe informacje z rejestrów karnych tychże państw.
Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności, nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydaci składają pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie wraz
z oświadczeniem, że nie byli prawomocnie skazani w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii; że nie wydano wobec nich także innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścili się takich czynów zabronionych, oraz że nie mają obowiązku wynikającego
z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, a także wiążących się z opieką nad nimi.
Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej podpisuje się również oświadczenie o następującej treści: „Jestem świadomy(-a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenia i informację
z KRK przechowuje się w aktach osobowych należy przechowywać w aktach osobowych pracownika lub w ramach analogicznej dokumentacji dotyczącej osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną.
- Katalog zachowań niedozwolonych
- Zabrania się stosowania jakiejkolwiek formy lub postaci przemocy wobec małoletnich
- Zabrania się dotykania małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany lub który wykracza poza uzasadnioną potrzebę medyczną.
- Zabrania się prezentowania małoletnim treści o charakterze erotycznym, pornograficznym bądź przemocowym.
- Zabrania się wyśmiewania małoletnich, poniżania ich lub etykietowania.
- Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy lub autorytetu.
- Personel nie może kontaktować się bezpośrednio z małoletnim z pominięciem jego przedstawiciela ustawowego.
- Personel nie może nawiązywać kontaktów z małoletnim w innej niż przewidziana udzielaniem świadczeń zdrowotnych formie, w szczególności poprzez zapraszanie albo przyjmowanie zaproszeń od małoletnich w mediach społecznościowych, komunikatorach lub innych formach prywatnych.
- Zasady dobrego kontaktu personelu z dzieckiem
- Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez personel oraz kierownictwo GOZ w Wodzisławiu w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra.
w kontakcie z małoletnimi spokój i cierpliwość, a także okazują zrozumienie dla ich trudności, problemów i potrzeb, dbają o przestrzeganie ich praw pacjenta, respektują prawo do opieki ze strony przedstawicieli ustawowych bądź opiekunów prawnych, w miarę możliwości tłumaczą im podejmowane działania oraz dążą do uzyskania aprobaty na udzielane świadczenia zdrowotne, dają możliwość wyrażania przez małoletniego swojego zdania oraz zapewniają małoletniemu prawa do bycia wysłuchanym.
- Każda osoba zatrudniona w podmiocie leczniczym, która ma świadomość, że małoletni doznał znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i taktu w kontaktach z tym małoletnim.
- Jeżeli małoletni swoim postępowaniem dąży do nawiązania z członkiem personelu
podejmuje odpowiednie, stanowcze działania, wyjaśniając z wyczuciem małoletniemu
konieczność zachowania granic strefy osobistej. Na badanie małoletniego pacjenta należy uzyskać zgodę osoby uprawnionej według przepisów prawa polskiego, z zastrzeżeniem sytuacji nagłych.
- Badanie małoletniego należy wykonać w obecności jego przedstawiciela ustawowego, opiekuna prawnego, a gdy to nie jest możliwe, w obecności osoby z personelu.
- Badanie małoletniego może łączyć się z koniecznością rozebrania pacjenta, oglądania go, dotykania lub penetracji jam ciała wyłącznie w sytuacjach mających uzasadnienie medyczne.
- Podczas badania okolic intymnych lub badań połączonych z potrzebą penetracji jam ciała należy zachować szczególny takt i umiar, tłumacząc w miarę możliwości najpierw potrzebę wykonania takich badań i ich planowany przebieg zarówno małoletniemu pacjentowi, jak i obecnemu przy badaniu rodzicowi albo opiekunowi prawnemu.
- Podczas badania małoletniego pacjenta należy zapewnić mu intymność adekwatną do jego wieku, potrzeb i oczekiwań, oraz sytuacji medycznej.
- W miarę możliwości kadrowych, badania małoletniego pacjenta, które ingeruje w jego
- Członkowie personelu zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia
- Dziecko jest zawsze podmiotem działań, jest szanowane jego prawo do informacji przekazanej w sposób adekwatny do wieku i rozwoju językiem prostym i zrozumiałym z zachowaniem uczciwości informacji. Wszystkie działania są z dzieckiem konsultowane, szanowana jest zmiana nastroju oraz czas na oswojenie się z sytuacją i wykonywanymi czynnościami.
- Personel nigdy nie ignoruje obecności dziecka, nie prowadzi rozmów wyłącznie
z opiekunem, nawiązuje z dzieckiem rozmowę, tłumaczy i omawia każdą wykonywaną czynność.
- Procedury i zasady podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego pacjenta
- Każda osoba będąca członkiem Personelu jest zobowiązana i uprawniona do reagowania, w przypadku podejrzenia, że dziecku- pacjentowi dzieje się krzywda.
- Niniejsza procedura ma za cel wspierać członków Personelu w realizowaniu prawnego i społecznego obowiązku reagowania w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka.
- Fakt zidentyfikowania objawów krzywdzenia u małoletniego podlega obowiązkowemu odnotowaniu w dokumentacji medycznej pacjenta.
- Niewykonanie obowiązku reagowania może zostać uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych lub kontraktowych i prowadzić do rozwiązania umowy
z osobą dopuszczającą się tego naruszenia. - Źródłem krzywdy dziecka może być zachowanie osoby będącej członkiem Personelu, zachowanie rodziców lub opiekunów prawnych dziecka, bądź innej osoby bliskiej,
także innych dzieci. Interwencja w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka polega sporządzeniu pisemnego zawiadomienia, opisującego najbardziej dokładnie zdarzenie, ze wskazaniem danych, potencjalnego sprawcy. - W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu z uwagi stosowanie wobec niego przemocy domowej,
a w rodzinie są lub mogą być inne dzieci, należy niezwłocznie poinformować Policję dzwoniąc pod numer 112. Poinformowania służb dokonuje członek Personelu, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu. - W przypadku podejrzenia, że opuszczenie przez dziecko w towarzystwie rodzica lub opiekuna prawnego będzie godziło w dobro dziecka, w tym zagrażało jego bezpieczeństwu, należy uniemożliwić oddalenie się dziecka i niezwłocznie powiadomić Policję.
- Po ujawnieniu krzywdzenia małoletniego, kierownik podmiotu leczniczego ustala plan
- Każda osoba podejrzewająca naruszenie standardów zgłasza ten fakt kierownikowi przychodni bądź bezpośredniemu przełożonemu, który dąży do niezwłocznego wyjaśnienia sytuacji zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego. Podejmowane działania kierownik dokumentuje.
- Gdy do ujawnienia krzywdzenia dziecka doszło pod nieobecność kierownika przychodni, a sprawa wymaga pilnego działania osobą odpowiedzialną za prowadzenie interwencji jest osoba zgłaszająca.
- Kiedy zgłoszone zostało podejrzenie krzywdzenia małoletniego przez personel, osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od pracy i każdej formy kontaktu z małoletnimi, aż do momentu wyjaśnienia sprawy.
- W sytuacji, gdy zachowanie było jednorazowe i o niewielkiej intensywności wkroczenia w dobra dziecka kierownik przeprowadza rozmowę dyscyplinującą z pracownikiem lub współpracownikiem.
- W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy zarekomendować rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia. Jeżeli członek Personelu, który dopuścił się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniony przez placówkę, lecz przez podmiot trzeci wówczas należy zarekomendować zawieszenie współpracy z tą osobą, a w razie potrzeby rozwiązać umowę instytucją współpracującą.
- W razie zaobserwowania, że przedstawiciel ustawowy małoletniego zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo, stosuje przemoc wobec małoletniego bądź godzi się na jej stosowanie lub w inny sposób krzywdzący małoletniego sobie nie radzi, należy podjąć działania adekwatne do sytuacji i tak:
i poinformować go o możliwościach wsparcia, w szczególności o ośrodkach pomocy
społecznej;
W przypadku zaniedbania – można poinformować o możliwości wsparcia psychologicznego, w szczególności o telefonach zaufania, poradniach oraz specjalistach, którzy przyjmują na terenie powiatu
W przypadku przemocy – można wszcząć procedurę Niebieskiej Karty.
- W przypadku, gdy z rozmowy z przedstawicielem ustawowym wynika, że nie jest on
małoletniego lub w inny sposób nie wspiera małoletniego, który doświadczył krzywdzenia, kierownik podmiotu leczniczego sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego.
- W miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych w przestrzeni dostępnej dla pacjentów
1) ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem +48 222 309 900;
2) Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
800 120 002;
3) Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
- Zasady ochrony danych osobowych oraz wizerunku małoletniego w placówce
- Wizerunek małoletniego pacjenta podlega ochronie. GOZ w Wodzisławiu zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (RODO)
- Pracownikowi placówki nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie przychodni bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Nie jest wymagana zgoda opiekuna jeżeli wizerunek dziecka stanowi szczegół większej całości typu wydarzenie publiczne.
- Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania Standardów
- Kierownik podmiotu leczniczego nie rzadkiej niż co dwa lata dokonuje przeglądu
z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy udokumentować.
- Zarówno personel jak i małoletni oraz opiekunowie wszelkie uwagi, zastrzeżenia
i wnioski do Standardów mogą składać u kierownika placówki. - Kierownik podmiotu może zarządzić szkolenia personelu dotyczące znajomości Standardów oraz sprawdzić poziom zapoznania ze Standardami wszystkich pracowników.
- Kierownik jest odpowiedzialny za Politykę ochrony dzieci, odpowiada za monitorowanie realizacji Standardów, reagowanie na wszelkie sygnały naruszenia oraz prowadzi rejestr zgłoszeń.
- Zasady korzystania z urządzeń z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi oraz utrwalonymi w innej formie
Podmiot leczniczy z racji wykonywanych zadań zapewnia dostępu do sieci Internet.
Dostęp do sieci Internet jest tak skonfigurowany, że uniemożliwia wchodzenie na strony: treści pornograficznej lub erotycznej, przedstawiające obrazy przemocy lub okrucieństwa wobec innych ludzi lub zwierząt.
- Postanowienia końcowe
Standardy względem osób zatrudnionych w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Wodzisławiu mają moc regulacji wewnętrznych, do przestrzegania których są zobowiązani wszyscy pracownicy bez względu na formę zatrudnienia.
Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia. Ogłoszenie standardów odbywa się
poprzez ich przekazanie do zapoznania się pracownikom, zawieszenie w tablicy informacyjnej dostępnej dla pacjentów, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej oraz do wglądu w administracji.
Kierownik podmiotu leczniczego uprawniony jest do dokonywania zmian standardów,
Zmodyfikowane standardy zawsze wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
Załączniki:
Załącznik nr 1 – wzór oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami ochrony małoletnich obowiązującymi w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Wodzisławiu.
Załącznik nr 2 – wzór oświadczenia o braku prawomocnego wyroku za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV K k, w art. 189a i art. 207 K k oraz w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r.
Załącznik nr 3 – wersja skrócona Standardów ochrony małoletnich.
Załącznik nr 1
Wodzisław dnia ……………………………………
OŚWIADCZENIE
O ZAPOZNANIU SIĘ ZE STANDARDAMI OCHRONY MAŁOLETNICH W GMINNYM OŚRODKU ZDROWIA W WODZISŁAWIU
Ja, niżej podpisany/a, oświadczam, że zapoznałem/am się ze Standardami Ochrony
Małoletnich w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Wodzisławiu oraz zobowiązuje się do ich
stosowania i przestrzegania.
_________________________
Podpis
Załącznik nr 2
OŚWIADCZENIE
Ja, niżej podpisany, legitymująca/y się nr PESEL ____________________
oświadczam, że:
1) nie byłem skazany za przestępstwo lub przestępstwa określone w rozdziale XIX
(przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV (przestępstwa przeciwko wolności
seksualnej) Kodeksu karnego, w art. 189a (handel ludźmi) i art. 207 (znęcanie się)
Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu
narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone
wprzepisach prawa obcego;
2) nie toczy się przeciwko mnie postępowanie przygotowawcze lub sądowe dotyczące
przestępstw wskazanych w pkt 1).
____________________
Podpis
Załącznik nr 3
WERSJA SKRÓCONA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
GMINNY OŚRODEK ZDROWIA W WODZISŁAWIU
1. Jesteśmy przychodnią i chcemy żebyś u nas czuł się dobrze i bezpiecznie. Jesteś tutaj ponieważ wymagasz lub potrzebujesz naszej pomocy.
2. Jeżeli cokolwiek Ci się nie podobało lub poczułeś się źle powiedz o tym lekarzowi, pielęgniarce, rejestratorce
3. Na badania wchodzisz z mamą lub tatą, lub innym upoważnionym opiekunem, Oni mogą być zawsze przy Tobie. Może z Tobą zostać również ulubiona maskotka.
4. Przed badaniem lekarz wytłumaczy Ci co będzie robił i dlaczego, będzie traktował Cię
z szacunkiem, rozmawiał z Tobą.
5. Lekarzowi możesz powiedzieć wszystko, on jest tu po to, żeby Ci pomóc. Możesz zapytać o wszystkie sprawy , które dotyczą Twojego leczenia,
6. Opowiedz lekarzowi o tym, co Ci dolega, czego się obawiasz lub wstydzisz to są bardzo ważne informacje .Dzięki tej wiedzy lekarz będzie mógł Ci pomóc jak najlepiej.
7. Lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim osobom z naszej przychodni możesz zadawać
pytania. Chętnie na nie odpowiedzą.
8. Nikt nie może na Ciebie krzyczeć, wyśmiewać się z Ciebie, dotykać Cię bez Twojej zgody
ani fotografować.
9. Cokolwiek się w Twoim życiu dzieje nie jesteś sam. To są całodobowe numery telefonów
do osób, którym możesz zaufać:
1) Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”:
800 120 002;
2) Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.
10. Wi-fi jest u nas zabezpieczone hasłem, a niektóre strony nie są dostępne.